Παράθεση Αρχική ανάρτηση από christhano Προβολή Ανάρτησης
Δουλεύω τον λέβητα ιόντων στο σπίτι μου ένα μηνά τώρα τα αποτελέσματα είναι θετικά το σπίτι είναι στους 21°C 24h και η κατανάλωση με μετρητή κιλοβάτ είναι 200kW τον μήνα φυσικά παρακολουθώ ακόμα την συμπεριφορά του αλά ας μην κατηγορούμε ένα προϊόν προτού το παρακολουθήσουμε πρώτα και δούμε πώς συμπεριφέρεστε και μην ξεχνάμε κάτι είμαστε μηχανικοί πρέπει να πειραματιζόμαστε και λίγο όχι να κατηγορούμε κάτι που δεν το ξέρουμε καν πολύ εδώ κατηγορούν το προϊόν χωρείς αποδείξεις ας κατηγορήσουν όσοι έχουν αποδείξεις εγώ το έχω στο ίδιο μου το σπίτι και σαν λέω απλά τη βλέπω
Και εγώ εδώ και ένα μήνα μόλις χθές άναψα για 2-3 ώρες το τζάκι ...
Θέλω να πω οτι δεν λέει τίποτα η "μέτρηση" που έκανες γιατί δεν έθεσες σημεία αναφοράς και προδιαγραφές ώστε να μπορούν να συγκριθούν με άλλα συστήματα θέρμανσης. Βέβαια όλα αυτά θα μπορούσαν να περιλαμβάνονται σε ένα αξιόπιστο πιστοποιητικό (με περιγραφή της μεθοδολογίας) την εγκυρότητα του οποίου θα μπορούσαμε ως Μηχανικοί να ελέγξουμε. Εν πάση περιπτώσει προτείνω να τοποθετήσεις έναν ωρομετρητή στον λέβητά σου, έτσι ώστε να ξέρεις πόσες ώρες χρειάστηκες θέρμανση, να εκτιμήσεις πόσες kwh κατανάλωσες παραπάνω απο την αντίστοιχη περσινή περίοδο, ευελπιστώντας οτι δεν άλλαξες τις συνήθειές σου και ο καιρός ήταν ο ίδιος και μετά απ'όλες αυτές τις παραδοχές να υπολογίσεις την ωριαία κατανάλωση του λέβητα.
Άκουσα οτι κυκλοφορούν στην αγορά μετρητές που μπαίνουν στην πρίζα και σου δείχνουν τηυν κατανάλωση της συσκευής σου. Ίσως θα ήταν ένας καλός τρόπος για να υπολογίσεις την κατανάλωση του λέβητα και μετά να το συγκρίνεις με το πετρέλαιο, αέριο κ.λ.π.
Το "έχω ξοδέψει ..τόσο" δεν λέει τίποτα. Άλλωστε φέτος , μέχρι τώρα ο καιρός μας έκανε το χατήρι ...